Staff Directory

Idaho Falls Service Center - Headquarters

3910 S Yellowstone Hwy
Idaho Falls, ID 83402
(208) 522-5155
(208) 522-5158 (fax) 

 

Position - Name

Email

Cell Phone

Scout Executive - Clarke Farrer (CEO, Youth Protection, Media Relations)

208-569-5845

Director of Field Service - Steve Godwin (District Operations, Risk Management, Friends of Scouting, Membership, National Jamboree)

208-270-1919

Director of Development - Michael Vangelov (Office Operations, Special Events, Council Fundraising, Memorabilia/Patches, Annual Report, Alumni)

248-824-0930

Business Manager/Chief Financial Officer - Peter Brown (Comptroller, IT, Business Operations, Special Events, Webmaster, Wood Badge, Cedar Badge, Varsity Scouts, Calendar, Public Relations, United Way-IF)

208-932-5525

Central Council District Director -
Eagle Rock
 - Richard Turpin
Salmon High Adventure Base, Popcorn, Venturing, NRA Training, Powder Horn)

208-390-1264

Sr. District Executive - North Caribou & Wolverine - Elias Lopez (Island Park, Hispanic Outreach, COPE/Climbing, Advancement, Idaho Falls Building)

208-716-9363

Paraprofessional - Lost River - Albert Fullmer (Serviced in Mackey)

208-690-0310

Paraprofessional - Salmon - George Torbett (Serviced in Salmon)

208-887-9374

Executive Secretary - Deb Summers (Silver Beavers, Board)

 

Office Manager - Cathy Curzon (Eagles, FOS)

 

Council Receptionist - Marilyn Kelly

 

Program Assistant - Sheryl Packer (Camp and Events Registration)

 

Retail Manager - Brenda Dixon (Unit Accounts, Council Store Operations, HR/Camp Staff HR)

 

Customer Service - Joan Crossley

 

Customer Service - Michelle Shaw (Printing/Mailing)

 

 

Accounting Specialist - Bobbie Johnson (Accountant, Accounts Payable, Special Events Asst.)

 

North Council Registrar - Stacy Howard (Charters, Training Recording, Scoutbook)

 

Blackfoot Service Center

205 S Meridian (No Mail Service)
Blackfoot, ID 83221
(208) 785-1622 (Main & Fax) 

 

Position - Name

Email

Cell Phone

Sr. District Executive
Blackfoot & Bing Pow - Terry Hoopes (Treasure Mountain, Blackfoot Building, Boy Scouts, Health & Safety)

208-251-3028

Store Clerk - Staci Smith (Internet Advancement and order for Blackfoot)

 

Store Clerk - Justine Moultrie (Eagles for Blackfoot)

 

Pocatello Service Center

2306 Pocatello Creek Rd.
Pocatello, ID 83201
Mail:
PO Box 2854
Pocatello, ID 83206
(208) 233-4600
(208) 236-0455 (fax) 

 

Position - Name

Email

Cell Phone

Director of Camping Services - David Widdison (Camps, Council Activities, United Way-Pocatello, Tall Timber, STEM, Pocatello Building, Council Recognition)

208-709-1158

South Council District Director - 
Tendoy District
- Dan Deakin (Portneuf Springs, Cub Scouts, Aquatics, Akela's Adventure, Uniform Bank, Scouting for Food)

208-406-9745

District Executive - Lance Hawk
Malad, Portneuf, & South Caribou (Serviced in Soda Springs)

208-970-6406

Paraprofessional
Star Valley - Larnell Cleverly (Serviced in Afton)

307-887-9374

Office Manager/Registrar-Pocatello - Darla Hulse (Eagles, Charters South Council)

 

Store Manager - Rochelle Perkins (Building Schedule-Pocatello, Eagles, Ordering, Internet Advacnement, Unit Accounts)

 

Store Clerk - Rosalyn Chatterton (Internet Advancement, Training Recording)

 

Customer Service - Loisa Peterson  

Rexburg Service Center

59 East Main Street
Rexburg, ID 83440
208-359-8277 (main - no fax)

 

Position - Name

Email

Cell Phone

North Council District Director 
Yellowstone - Erick Simmons (Scout Hollow, Training, Trainers' EDGE)

208-403-5844

District Exectutive - Centennial, South Fork - Jeff Jenson (Development Asst/Grants, University of Scouting, OA Advisor)

208-705-4438

Paraprofessional -
Jackson & Teton - Vacant (Serviced in Jackson)

 

307-733-3086

Asst Store Manager - Juan Carlos Beus (Eagles, Internet Advancement, Tour Plans)

 

Store Clerk - Jacob Campbell

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
© Copyright 2016 Grand Teton Council - Boy Scouts of America. All Rights Reserved. Sitemap

Small