Staff Directory

Idaho Falls Service Center - Headquarters

3910 S Yellowstone Hwy
Idaho Falls, ID 83402
(208) 522-5155
(208) 522-5158 (fax)


Position - Name


Cell Phone

Scout Executive - Clarke Farrer (CEO, Youth Protection, Media Relations, Building Rental, OA Advisor)


Director of Field Service - Steve Godwin (District Operations, Risk Management, Friends of Scouting, Membership, National Jamboree, Blue Badge, Merit Badge Pow Wow)


Director of Development - Michael Vangelov (Office Operations, Special Events, Council Fundraising, Memorabilia/Patches, Annual Report, Alumni, Strategic Planning)



Business Manager/Chief Financial Officer


Central Council District Director -
Eagle Rock 
- Richard Turpin
Salmon High Adventure Base, Popcorn, Powder Horn, Training, Trainer's EDGE, University of Scouting)


Sr. District Executive - North Caribou & Wolverine - Elias Lopez (Island Park, Hispanic Outreach, Exploring, Advancement, Idaho Falls Building)


Paraprofessional - Lost River - Albert Fullmer (Serviced in Mackey)


Paraprofessional - Salmon - George Torbett (Serviced in Salmon)


Executive Secretary - Deb Summers (Silver Beavers, Board)


Office Manager - Cathy Curzon (Eagles, FOS)


Council Receptionist - Marilyn Kelly (Auction Items)


Program/Events Assistant - Heather Branson (Camp and Events Registration, Calendar, Special Events Asst., and Website Administrator)


Retail Manager - Brenda Dixon (Unit Accounts, Council Store Operations, HR/Camp Staff HR)


Customer Service - Joan Crossley


Customer Service - Michelle Shaw (Printing/Mailing)


Accounting Specialist - Bobbie Johnson (Accountant, Accounts Payable, Special Events Asst.)


North Council Registrar - Stacy Howard (Charters, Training Recording, Scoutbook)


Blackfoot Service Center

205 S Meridian (No Mail Service)
Blackfoot, ID 83221
(208) 785-1622 (Main & Fax)


Position - Name


Cell Phone

Sr. District Executive -
Blackfoot & Bing Pow - Terry Hoopes (Treasure Mountain, Blackfoot Building, Boy Scouts, Health & Safety, NRA Training)


Store Clerk - Staci Smith (Internet Advancement and order for Blackfoot)


Store Clerk - Justine Moultrie (Eagles for Blackfoot)


Pocatello Service Center

2306 Pocatello Creek Rd.
Pocatello, ID 83201
PO Box 2854
Pocatello, ID 83206
(208) 233-4600
(208) 236-0455 (fax)


Position - Name


Cell Phone

Director of Camping Services - David Widdison (Camps, Council Activities, United Way-Pocatello, Tall Timber, STEM, Pocatello Building, Council Recognition)


South Council District Director -
Tendoy District
- Dan Deakin (Portneuf Springs, Aquatics, Scouting for Food, Membership, Akela's Adventure, Cub Scouting South Council)



District Executive - Vacant
Malad, Portneuf, & South Caribou (Serviced in Soda Springs)



Paraprofessional -
Star Valley - Larnell Cleverly (Serviced in Afton)


Office Manager/Registrar-Pocatello - Darla Hulse (Eagles, Charters South Council)


Store Manager - Rochelle Perkins (Building Schedule-Pocatello, Eagles, Ordering, Internet Advacnement, Unit Accounts)


Store Clerk - Rosalyn Chatterton (Internet Advancement, Training Recording)


Customer Service - Loisa Peterson  

Rexburg Service Center

59 East Main Street
Rexburg, ID 83440
208-359-8277 (main - no fax)


Position - Name


Cell Phone

North Council District Director -
Yellowstone - Erick Simmons (Scout Hollow, Juvenile Diversion, Akela's Adventure, Cub Scouts North Council)


Senior District Exectutive - Centennial, South Fork - Jason Eborn (Island Park, COPE/Climbing, Venturing/High Adventure)


Paraprofessional -
Jackson & Teton - McKell Porter (445 Simpson Ave Jackson, WY)


Store Clerk (Morning) - Hannah Hill  

Store Clerk (Afternoon) - Angie Winterton


Store Clerk (Afternoon) - Marlee Briggs











© Copyright 2016 Grand Teton Council - Boy Scouts of America. All Rights Reserved. Sitemap